Spotkanie miało niezwykły charakter ze względu na poruszane w nim problemy i sposób opowiadania o nich przez pisarkę i malarkę. Anna Osowska przedstawia w swych książkach tajniki życia lekarki w małej miejscowości i pokazuje jak trudno jest lekarzowi, gdy nagle znajdzie się po drugiej stronie biurka, stając się pacjentem. Książki Pani Anny są postrzegane przez wielu czytelników jako swoista autoterapia. Autorka dotyka zasadniczych spraw życia, a ich osią jest choroba. Traktuje ją jako element codzienności, z którym przyszło jej się zmierzyć. Mimo trudnych doświadczeń, nie traktuje każdego dnia jako czegoś darowanego, afirmując po prostu życie. Jej bohaterka – Ewa Pisarczyk czerpie z życia pełnymi garściami, a nawet pozornie uciekając – udaje się w podróż do samej siebie, szukając sensu w przeciwnościach losu.

Ilustrująca dwie książki Wioletta Jaskólska czerpie inspiracje z otaczającej ją rzeczywistości. Ale - w odróżnieniu od Osowskiej  - inspiruje ją architektura, a nie ludzie. Natomiast obie panie tworzą szybko. Pani Anna pisze nocą do wczesnych godzin rannych. Cechą charakterystyczną Wioletty Jaskólskiej jest wykorzystywanie w jej warsztacie materiałów powszechnie dostępnych np. kartek kalendarzy.

Prowadząca spotkanie Anna Puszcz nie omieszkała też zapytać twórczyń o ich motywacje podróżnicze, czym są dla nich wyjazdy, gdzie się chętnie udają.

Ważną częścią spotkania były pytania zadawane z sali. Wyraziste i pełne emocji prezentowanie swoich książek i otwarte mówienie o trudnych problemach przez pisarkę, skłaniało uczestników do szczerych i odważnych zapytań.

Po spotkaniu obie panie podpisywały i dedykowały książki tym, którzy je posiadali.

Pozostaje nam tylko czekać na kolejne książki Anny Osowskiej i fantazje ilustratorskie Wioletty Jaskólskiej.


 



 


 

 



Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com