Jest autorem ponad 20 książek w formie ilustrowanych zdjęciami testów z pytaniami  i odpowiedziami, ktore zostały zaprezentowane podczas spotkania. Stanowią one kompendia wiedzy nie tylko do biernego odbioru. Mogą być inspiracją do sprawdzania i zgłębiania wiadomości na temat wybranego miasta.

Pierwsze publikacje Pana Zbigniewa były poświęcone jego rodzinnemu miastu – Toruniowi: "Testy dla maturzystów" i "Historia Torunia". Przychylne recenzje pierwszych książek skłoniły go do twórczego pochylenia się nad innymi miastami. Nadszedł czas na testy o Włocławku, Bydgoszczy, Hrubieszowie, Łobżenicy. Często inspiracją było pokrewieństwo z bliskimi osobami, zamieszkującymi te miejscowości. Zbigniew Grochowski nie jest jedynie autorem testów o miastach. W kręgu jego zainteresowań znajdują się zagadnienia związane z działalnością polskich świętych i błogosławionych, m. in. Jana Pawła II, Stefana Wincentego Frelichowskiego czy Stefana Wyszyńskiego. Swojej największej po historii pasji, jaką jest zużel, poświęcił książkę "Historia speedwaya w Toruniu".

Nam, lidzbarczanom, szczególnie bliskie są dwie książki zaprezentowane przez Zbigniewa Grochowskiego: "Historia Lidzbarka Warmińskiego. 710 zadań i rozwiązań w 710. rocznicę lokacji" oraz "Powiat lidzbarski 1052 (plus 20) zadania i rozwiązania". Jak podaje sam autor, motorem ich powstania był Krzysztof  Mikulski, zaś ważnym wydarzeniem prowadzącym do druku publikacji było spotkanie w Starostwie Powiatowym. Na proces twórczy i ostateczny kształt książki wpłynęły jednak powiązania dziejów Lidzbarka Warmińskiego z ukochanym przez naszego autora Toruniem.

Na zakończenie prezentacji publikacji nasz gość odczytał kilka swoich wierszy, co było lekkim i ciekawym dopełnieniem istoty spotkania. Pod koniec wieczoru zainteresowani mogli otrzymać autograf wraz ze specjalnymi dedykacjami autora.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 


 
  

 

Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com