Inne

 

 

We wtorek, 2 maja gościliśmy parę lidzbarskich globtroterów, Państwa Elę i Piotra Szyman, którzy opowiedzieli o swoich wędrownych fascynacjach. Podczas spotkania w ramach "Klubu Podróżnika" udaliśmy się  z naszymi gośćmi w podróż po Etiopii i Iranie.

Czytaj dalej

29 kwietnia goścliśmy Piotra Sułkowskiego - dyrektora generalnego i artystycznego Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, który przybliżył nam kulisy nagrań oratorium Feliksa Nowowiejskiego i opowiedział o tym, jakie znaczenie ma postać tego warmińskiego kompozytora w kulturze.

Czytaj dalej

24 sierpnia gościliśmy, pochodzącego z Lidzbarka Warmińskiego, profesora Krzysztofa Mikulskiego – historyka, profesora nauk humanistycznych, współredaktora lidzbarskiej monografii.

Był on bohaterem spotkania w ramach Klubu Nasza Mała Ojczyzna, na którym opowiadał o swoim rodzinnym mieście, jakie zachował we wspomnieniach z lat 60-80.

Czytaj dalej


W dniach 14-16 września w Oranżerii Kultury odbyło się międzynarodowe sympozjum "Dachy i ściany. Antropologiczne i socjologiczne aspekty architektury/Roofs and walls. Anthropological and sociological features of architecture". Organizatorami byli: Sekcja Antropologii Społecznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim. Natomiast inicjatorką spotkania była lidzbarczanka - Magdalena Łukasiuk.

Czytaj dalej


15.09.2017 w godz. 11:00 – 13:00 w Oranżerii Kultury odbyła się otwarta część konferencji "Dachy i ściany. Antropologiczne i socjologiczne aspekty architektury. Roofs and walls. Anthropological and sociological features of architecture", Sesja IV polska: ODDZIAŁYWANIE PRZESTRZENI PUBLICZNYCH I PÓŁPUBLICZNYCH. Czytaj dalej


Czytaj dalej


W czwartek, 19 października, gościliśmy w Oranżerii Kultury Beatę Kuprewicz, która na spotkaniu w Klubie Podróżnika opowiedziała nam  o swoich wyprawach wysokogórskich.

Mieszkanka Bartoszyc, na co dzień pracuje jako terapeutka integracji sensorycznej dzieci,
m. in. z dziećmi autystycznymi.

Czytaj dalej


Na pierwsze spotkanie autorskie, 4 stycznia, w nowym roku Oranżeria Kultury zaprosiła Marcina Koniecznego – Mistrza Świata w triathlonie na dystansie Ironman.

 

Czytaj dalejW czwartek, 8 lutego, w Oranżerii Kultury odbyło się pierwsze tegoroczne spotkanie z cyklu „Nasza mała ojczyzna”. Spotkanie nosiło tytuł "Z miłości do zabytków regionu", a jego gościem była Małgorzata Jackiewicz – Garniec - autorka książek, tekstów o wystawach, artykułów naukowych i popularno-naukowych, autorka audycji radiowych, historyk sztuki.

Czytaj dalej


7  marca zaprezentowaliśmy nasze wydawnictwo pokonkursowe "Słowem Malowane". To już nasza druga publikacja! Wydawnictwo jest zwieńczeniem 3. edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego, który w roku ubiegłym był poświęcony Wandzie Chotomskiej.

Czytaj dalej


19 marca  - na spotkaniu Klubu Nasza Mała Ojczyzna -  o swojej pasji fotograficznej i fascynacji regionem opowiedziała Mariola Adela Karpowicz.

Czytaj dalej30 kwietnia w Oranżerii Kultury odbyło się spotkanie w Klubie Nasza Mała Ojczyzna poświęcone prezentacji nowego przewodnika po Lidzbarku Warmińskim i okolicach.

.

Czytaj dalej


9 czerwca podczas NOCY BIBLIOTEK wystąpiła utalentowana młodzież, skupiona pod egidą lidzbarskiego MDK-u. Obejrzeliśmy program "Lidzbarski Rozgardiasz".

Czytaj dale5.07.2018 w Oranżerii Kultury odbył się wykład  dr Seweryna Szczepańskiego "Wojenne i powojenne losy Żydów w Prusach". 

Czytaj dalej12.07.2018 lidzbarczanie mogli spotkać się w Klubie Naszej Małej Ojczyzny. Spotkanie miało tytuł „Święci wychodzą ponad ramy”, a poświęcone było postaci Siostry Julitty Gołębiowskiej i historii Pallotynek w naszym mieście. 

 

Czytaj dalej
26 lipca odbyło się w Oranżerii Kultury spotkanie w Klubie Podróżnika. Tym razem udaliśmy się na wyprawę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wraz z podróżnikiem Jerzym Krasowskim


Czytaj dalej

23 sierpnia  - na spotkaniu Klubu "Nasza Mała Ojczyzna" gościliśmy Eugeniusza Borodija, który opowiedział o ludności Lidzbarka Warmińskiego do czasów drugiej wojny światowej. Spotkanie odbyło się pod tytułem "Mieszkańcy Heilsberga 1772-1945".Czytaj dalej16 sierpnia odbyło się w Oranżerii Kultury spotkanie w Klubie Podróżnika z Rafałem Gręźlikowskim pod tytułem SKAZANY NA OPTYMIZM. Spotkanie niezwykłe, gdyż jego bohater nie tylko przemierza setki kilometrów, ale jest niepełnosprawnym sportowcem po amputacji nogi na wysokości uda, do której doszło w wyniku walki z nowotworem.


Czytaj dalejWyjatkowo ciepła aura tegorocznej jesieni sprzyja nasilonemu ruchowi turystów i innych osób  - amatorów zwiedzania. Odwiedzają nas licznie turyści oraz uczestnicy wizyt studyjnych.

Czytaj dalej

SMAKI BRUKSELI – KLUB PODRÓŻNIKA – 30.04.2019

Ostatniego dnia kwietnia w Oranżerii Kultury odbyło się spotkanie w Klubie Podróżnika. Tym razem celem podróży była Bruksela, którą regularnie odwiedza bohater naszego spotkania Mirosław Sienkiewicz.

Czytaj dalejWOJEWÓDZKA KONFERENCJA UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU – 22-23.05.2019
Gościliśmy w Oranżerii uczestników, studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku z terenu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, przedstawicieli władz i organizacji pozarządowych. Jednym z wielu poruszanych tematów był problem geriatrii we współczesnym świecie.

Czytaj dalejWARMIŃSKA SZKOŁA LIDERÓW MIAST – INAUGURACJA – 30.05.2019
Inauguracja Warmińskiej Szkoły Liderów Miast rozpoczęła się przez południem. Gości przywitały prezes Fundacji Szkoła Liderów Katarzyna Czayka-Chełmińska i członkini fundacji Agnieszka Muras, która przedstawiła ideę szkoły.Na spotkaniu byli mieszkańcy: Ornety, Braniewa, Dobrego Miasta i Lidzbarka Warmińskiego.

Czytaj dalej


GOŚCIE Z PAPENBURGA – WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA – 08.11.2019
W piątek – 8. listopada gościliśmy uczniów w ramach wymiany polsko - niemieckiej. Byli to uczniowie z Mariengymnasium w Papenburgu. Dzielnie zmierzyli się z zadaniami językowymi
 i muzycznymi. Dosłownie – śpiewająco!

 

Czytaj dalej“O WARMIO MOJA MIŁA” – SPOTKANIE AUTORSKIE Z EDWARDEM CYFUSEM – 17.10.2019
W Klubie "Nasza Mała Ojczyzna" gościliśmy Edwarda Cyfusa – gawędziarza, pisarza, regionalistę. Miał On znaczący wkład we wpisanie gwary warmińskiej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
 

Czytaj dalej


„MÓJ SĄSIAD NIETOPERZ” - SPOTKANIE W KLUBIE"NASZA MAŁA OJCZYZNA" – 15.11.2019
Listopadowe spotkanie w Klubie „Nasza Mała Ojczyzna” zostało poświęcone nietoperzom. Piątkowego wieczoru gościliśmy Lecha Pietrzaka z Fundacji proNauka - doktora nauk biologicznych, hydrobiologa i ekologa, który od wielu lat zajmuje się tymi latającymi ssakami. Jest również Laureatem konkursu POPULARYZATOR NAUKI 2008 Serwisu Nauka w Polsce.
 

Czytaj dalejII DEBATA OXFORDZKA – PROJEKT "SAPERE AUDE" - 18.11.2019
W Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej – Oranżerii Kultury młodzież z lidzbarskiego Liceum Ogólnokształcącego przystąpiła do współzawodnictwa w II Debacie Oxfordzkiej – w tym roku w ramach projektu "Sapere Aude".


 

Czytaj dalejZROZUMIEĆ MAZURY – SPOTKANIE W KLUBIE "NASZA MAŁA OJCZYZNA" – 21.11.2019
W czwartek, w klubie "Nasza Mała Ojczyzna" gościliśmy Waldemara Mierzwę. Historyk, wydawca i autor książek o tematyce regionalnej, właściciel Oficyny Wydawniczej „Retman” opowiadał o Mazurach. Cytując Erwina Kruka – współczesne Mazury to „niema kraina pełna hałaśliwych ludzi”. Niewiele wiemy o trudnej historii tych ziem i dawnych mieszkańcach.Czytaj dalejSPOTKANIE INFORMACYJNO-EDUKACYJNE – 22.09.2020
Dnia 22 września w Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej – Oranżerii Kultury odbyło się spotkanie informacyjno – edukacyjne, dedykowane Dyrektorom szkół i placówek oświatowych, Nauczycielom, Bibliotekarzom, Opiekunom świetlic, Przedstawicielom stowarzyszeń, dotyczące wzajemnej współpracy w nowym roku szkolnym 2020/2021.
Czytaj dalej


FAUNA NASZYCH OKOLIC – SPOTKANIE Z PAWŁEM ULANIUKIEM – 08.07.2021
Lipcowego, upalnego wieczoru W Oranzerii Kultury odbyło się spotkanie przyrodnicze z leśnikiem, miłośnikiem przyrody, fotografikiem  - Pawłem Ulaniukiem. Paweł gościł u nas
m. in. podczas otwarcia Jego wystawy „Ku chwale przyrody”.
Czytaj dalej


Z KRASICKIM ULICZKAMI LIDZBARKA OD ADO Z – LITERACKA GRA MIEJSKA – 03.07.2021
Gra Miejska przysporzyła nam wszystkim sporo emocji. Tak uczestnikom, jak i organizatorom. Przybyli lidzbarczanie, ale i goście z Torunia. Dzielne drużyny: rodzice z dziećmi, młodzież i dorośli – wszyscy wykazali się wiedzą i kreatywnością!


Czytaj dalej


BIKE - OWA PODRÓŻ - SPOTKANIE Z DANIELEM KOCUJEM – 22.08.2021
Za nami spotkanie z autorem książki „Bike'owa podróż” - Panem Danielem, który opowiedział o swojej, niezwykłej podróży rowerowej – z rozpalonego słońcem Sydney do rodzinnego Szczecina.
Czytaj dalej


PRZYGODA DZIKA TONIEGO HALIKA – 23.07.2021
W Oranżerii Kultury wramach festiwalu dla dzieci i dorosłych "Między bajki włożyć" "na warsztat" poszły przygody polskiego podróżnika i pisarza Toniego Halika. Zainspirowane jego niezwykłymi podróżami dzieci same postanowiły zostać podróżnikami.Czytaj dalej


IMIENINY X.B.W. IGNACEGO KRASICKIEGO – 31.07.2021
Świętowanie imienin jednego z najbardziej znanych mieszkańców lidzbarskiego zamku - biskupa Ignacego Krasickiego to już tradycja. Także i w tym roku je celebrowaliśmy hucznie
i z przytupem. Oczywiście nie zabrakło samego solenizanta.Czytaj dalej


O ZWIERZĘTACH, NATURZE I ŻYCIU – SPOTKANIE AUTORSKIE Z JÓZEFEM WILKONIEM – 30.06.2022
Ostatniego dnia czerwca odwiedził nas Józef Wilkoń – członek grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją, na którego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.


Czytaj dalej


MAESTRO Z TORONTO – SPOTKANIE Z ANDRZEJEM ROZBICKIM – 28.06.2022
Dzisiejszy wieczór upłynął w Oranżerii Kultury pod batutą Maestro z Toronto – Maestro z Lidzbarka Andrzeja Rozbickiego. Nasz Gość uraczył zebranych barwnymi opowieściami z lat dziecięcych i młodzieńczych spędzonych w Lidzbarku Warmińskim.


Czytaj dalejCopyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com