Poeta i eseista – Wojciech Kass - na spotkaniu z licealistami oraz mieszkańcami miasta zaprezentował swoją najnowszą publikację: „Tak. Trzy eseje o poezji”.

Poranne spotkanie młodych ludzi z poetą jest kontynuacją  cyklu "Skąd Przyszliśmy Dokąd Zmierzamy", kierowanego wyłącznie do maturzystów. Temat wiodący grudniowego spotkania brzmiał: „Tęsknota strofy do katastrofy i katastrofy do strofy”. Rozwadze poddano pojęcia strofy i katastrofy w porządku litery życia i litery poezji na poziomie egzystencjalnym i językowym. Kass w katastrofie, czytaj kacie strofy widzi alternatywę dla samorozwoju. Pojawia się szansa na nowego mentalnie człowieka. Weryfikacja otrzymanej spuścizny, utrata kontroli nad poukładanym życiem i znowu konieczność nowej strofy. Ale najpierw dynamit w nasz uporządkowany świat - katastrofa!

Na kameralnym wieczornym spotkaniu w Salonie Literackim dorośli słuchali uważnie słów poety. Momentami słychać było Wojciecha Kassa i ciszę jednocześnie. Zasłuchanie było ogromne. Sugestia Kassa, że reprezentujemy model kultury, w centrum którego stoi słowo. Słowo podane drogą elektroniczną, często w namiastce zdania. Coraz rzadziej snujemy opowieści o życiu. W kulturze celebryckiej osoba znana pisze książkę. Pisarz w odróżnieniu od celebryty umie nazwać to co pisze – nowelę, esej, powieść. Prawdziwe dzieła sztuki trwają w przemijaniu np.: Kaplica Sykstyńska, obrazy van Gogha, piramidy egipskie. Dziś bardziej liczy się kolekcjonerski rynek sztuki niż ona sama. Widzenie aktu twórczego przez Wojciecha Kassa - do przeczytania "Tak. Trzy eseje o poezji" – wspaniały przyczynek do rozmowy o poezji i życiu. „Nie mają Państwo wrażenia, że przestajemy rozmawiać?” pyta poeta publiczność w Oranżerii. Obecni na spotkaniu mieli odwagę podjąć dialog o wymiarze jedności bytu i poezji.

Zimowa pora roku sprzyja czytaniu książek i rozmowie o nich. Zatem zapraszamy do Salonu Literackiego w Oranżerii Kultury już w styczniu 2019 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 


 
  

 

Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com