Na dorobek Józefa Wilkonia składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków. Współpracował m.in. z "Naszą Księgarnią", „Czytelnikiem”, "Wydawnictwem Literackim", ale też publikował we Francji, Niemczech, Japonii.
Swoje prace wystawiał w wielu najważniejszych galeriach i muzeach na świecie, od Centrum Pompidou, poprzez Muzeum Ilustracji w Japonii, po Narodową Galerię Zachęta.

Kreska Wilkonia jest bardzo charakterystyczna, dlatego często o jego obrazach mówi się „wilkonie” – zamaszyste pociągnięcia pędzla, barwne plamy, nastrój, surowość. Lubi czerń, także ilustrując dla dzieci. Artysta nie lubi infantylizacji sztuki dziecięcej.

W twórczości Mistrza widać wyraźne twórcze fascynacje, którym ulegał - barwne plamy i ptasie obrazy m.in. w "Pawich wierszach" Tadeusza Kubiaka, potem przyszedł czas na fakturę, malarz odkrył gruby i mocny papier workowy, z którego w sklepach odważało się cukier.
Namalował na nim wiele ilustracji m.in. do "Siedmiu księżyców" Wandy Chotomskiej.
Potem były pastele, a następnie ilustracje przestrzenne i rzeźby z drzewa, blachy,
a także kapliczki z ptakami. Jedna z jego autorskich książek „Psie życie”- zilustrowana została rzeźbami psów autora. W ostatnich latach Wilkoń zainteresował się elektroniką –„Zbuntowany elektron” to jego pierwsza książka, którą zrobił, jak sam mówi „paluchem na iPadzie”.

Wyjątkowym zjawiskiem w sztuce artysty są akty kobiece powstałe z okazji jego 89. urodzin.
W 2018, nakładem Wydawnictwa "Marginesy", ukazała się książka „Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia”. Z zapisu wielogodzinnych rozmów artysty z dziennikarką Agatą Napiórkowską wyłania się charyzmatyczna postać twórcy oraz zwyczajny człowiek.

Na spotkaniu odbyło się pierwsze „Czytanie w Altanie” nosiło tytuł WILKOŃ – WAJRAK – WILKI  i  WILCZKI, jako że twórczość obu Panów łączy to niesamowite zwierzę. Teksty żarliwie czytali zaproszeni goście. Czytania zacnie rozpoczął „biskup warmiński” utworem „Wilczki” Ignacego Krasickiego. Zinterpretowano m. in. „Biegnącą z wilkami” P.C Estes, „Wilki” D. Wawiłow i O. Usenko, „Czerwonego Kapturka” W. Chotomskiej i sięgnięto nawet do „Zwierzyńca” J. Bralczyka w poszukiwaniu wilczej tożsamości. Adam Wajrak przeczytał gościom „Wilka pokutującego” I. Krasickiego.

Projekt  MIĘDZY BAKI WŁOŻĆ – „Festiwal Książki i Ilustracji dla Dzieci Dużych i Małych”  jest współfinansowany przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Organizatorami Festiwalu są: Miejska Biblioteka Pedagogiczna – Oranżeria Kultury, Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia” oraz Hotel Krasicki****.


Informacje i kontakt w Oranżerii Kultury: tel. 517 262 146, mail oranzeria@lidzbarkw.pl

* Jednocześnie przypominamy o zachowaniu obostrzeń wynikających ze stanu epidemii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 




 

 

 

 

 

 


 




 





 

 





Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com