Nasza Mała Ojczyzna to cykl spotkań proponowanych przez Oranżerię Kultury  ludziom czującym Warmię sercem. Społeczność lokalna oraz osoby z otoczenia dalszego zainteresowane   naszą krainą w aspekcie dziejowym i współczesnym odnajdą się na pewno w Naszej Małej Ojczyźnie Oranżerii Kultury, czyli Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej.

 


Prezentacja książki Czas i Ludzie,  która odbyła się dnia 21.05.br. w Domu Środowisk Twórczych,  zainicjowała działalność miłośników i popularyzatorów historii regionu.


Słowo wprowadzające Dokument czasu wygłosił profesor Stanisław Achremczyk. W swoim wystąpieniu zawarł historyczny i obyczajowy obraz  życia ludności mazurskiej i warmińskiej od początku XX wieku.  Zaznaczył, że powojenny okres na  na terenie byłych Prus Wschodnich  był trudny. Obok historycznego przekazu pojawiła się barwna opowieść złożona z ciekawostek codzienności tamtych czasów.  Zdaniem jego powstała książka jest cennym źródłem poznawczym dla każdego regionalisty oraz ogromną przestrogą  kierowaną do młodych pokoleń.


Publikacja została napisana w ramach projektu Czas i ludzie – subiektywna historia Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Warmia” w Lidzbarku Warmińskim.  Pomysłodawczynią
i koordynatorem projektu była Ewa Huss Nowosielska. Zaprosiła do współpracy panie, których los został już na stałe związany z Lidzbarkiem Warmińskim: Ernę Buczel, Gerdę Kubik, Ritę Popławską, Jadwigę Rejnik, Elfridę Swałowską, Annę Śniegowską.  O swojej nieżyjącej mamie Irenie Huss i jej losach Pani Ewa opowiedziała w książce sama.


Proces krystalizacji pomysłu i namówienia współautorek do ujawnienia niejednokrotnie bardzo osobistych przeżyć trwał blisko piętnaście lat. Koordynatorka projektu, pamiętając niedokończoną rozmowę z mamą, była zdeterminowana i tak powstał dokument czasu Pań ze Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Warmia”. Edycja jest polsko-niemiecka, przygotowana w językach,


w jakich w życiu posługują się bohaterki. Pani Ewa puentuje: Poczuć się u siebie to poznać język.
Wszyscy obecni otrzymali darmowy egzemplarz książki oraz płytę z nagraniami chóru stowarzyszenia  zatytułowaną Cztery pory roku w Prusach Wschodnich. Panie przyszłym czytelnikom życzliwie dedykowały książkę składając podpisy. A potem trwały rozmowy, wspomnienia i obietnice dalszych spotkań z cyklu Nasza Mała Ojczyzna już w Oranżerii Kultury.
Projekt współfinansowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w Warszawie,
a spotkanie zostało zrealizowane we współpracy z Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com