MIASTO PAMIĘCI – SPOTKANIE AUTORSKIE Z ZUZANNĄ ORLIŃSKĄ – 04.11.2021
Tytuł spotkania był zarazem tytułem Jej książki, poświęconej Starym Powązkom.
Publikacja powstała w ramach stypendium artystycznego m. st. Warszawy na rok 2018.
Jest to cenna pozycja na rynku wydawniczym, gdyż do tej pory nie powstała żadna książka o cmentarzu powązkowskim, opisująca go wnikliwie i wszechstronnie, a przy tym skierowana do młodego czytelnika. Jest ona przewodnikiem, napisanym w formie rodzinnych spacerów, zachęca do międzypokoleniowego poznawania dziejów tej nekropolii.
Pani Zuzia z pasją opowiedziała nam o Cmentarzu Powązkowskim, o jego architekturze, o znanych postaciach tam pochowanych.
Dzięki naszemu Gościowi dowiedzieliśmy się o ogromnej roli warszawskiej nekropolii, o jej wielkiej przestrzeni, wielomilionowej rzeszy pochowanych mieszkańców -  nie tylko Polaków, ale też przedstawicieli innych narodowości, jak, Francuzi, Ormianie. Stare Powązki to niezwykły "dysk pamięci" i "Salon Warszawy", z zapisaną historią architektury, wydarzeń historycznych, wybitnych osobistości, ludzi różnych profesji. Zdjęcia zabytków cmentarza uzupełniały ciekawą opowieść.
Podczas spotkania poznaliśmy też inne oblicze Zuzanny Orlińskiej – autorki powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży. np. "Pisklak", "Stary Noe", "Z bożej łaski Jadwiga, król".

Dziękujemy pani Zuzannie za wnikliwą opowieść o wyjatkowym miejscu pamięci, jakim jest powązkowska nekropolia.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 


 
 

 

 

Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com