Opiekę nad organizacją całego artystycznego przedsięwzięcia sprawowała Fundacja Rzeka EN.
Pomysłodawcą Festiwalu oraz Warsztatów, a jednocześnie ich dyrektorem artystycznym był Edward Wolanin – wirtuoz fortepianu, juror licznych międzynarodowych konkursów, wykładowca licznych kursów mistrzowskich, profesor i wieloletni pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Fundacja do współpracy zaprosiła uznanych artystów pianistów: Radosława Sobczaka prowadzącego warsztaty z grupą koreańską oraz Różę Kostrzewską – Yoder (USA), która przyjechała do Polski z 8. osobową amerykańską grupą, w tym 3 utalentowanymi muzycznie synami: Łukaszem, Dominikiem, Kasprem i była mentorem grupy amerykańskiej. Profesor Edward Wolanin kształcił nie tylko polskich uczestników warsztatów – pracował ze wszystkimi, również z uczestnikami z grupy koreańskiej i amerykańskiej.
W zabytkowych wnętrzach Oranżerii Kultury, przez 9 dni Festiwalu, publiczność wysłuchała 8 niezwykłych koncertów fortepianowych zagranych zarówno przez Mistrzów, jak i adeptów sztuki muzycznej. Jeżeli można mówić o różnych stylach gry na instrumencie to charyzmatyczny występ Radosława Sobczaka na Koncercie Inauguracyjnym pozostanie na długo w pamięci melomanów. Muzycznym ukłonem w stronę naszego grodu był „Koncert dla Lidzbarka”, w 711. Rocznicę nadania praw miejskich, zagrany przez Edwarda Wolanina, w repertuarze usłyszano utwory Fryderyka Chopina. Koncerty uczestników warsztatów skrzyły się młodością, talentem oraz głębokim przeżyciem emocjonalnym artystów stojących u progu kariery. Nie zawiodła nasza kochana publiczność! Zawsze reagowała entuzjastycznie i wszystkie występy nagradzała szczerymi brawami prosząc o jeszcze kilka akordów na fortepianie. Zabrzmiała muzyka polskich klasyków, jak i kompozytorów współczesnych, usłyszano m.in. utwory Romualda Twardowskiego, Kazimierza Serockiego, Grażyny Bacewicz. Atmosfera koncertów była wspaniała – przyjazna! Dominik Yoder odważył się i zagrał swoją autorską kompozycję dostając gorące brawa. Niespodzianką na Koncercie Finałowym był gościnny występ 13 - letniego krakowianina Yehudy Prokopowicza, który zdaniem Elżbiety i Andrzeja Mierzyńskich – Andymian (pseud. artystyczny) „podniósł nastrój do temperatury ognia!”
Organizatorzy Festiwalu i Warsztatów Fundacja Rzeka EN oraz Oranżeria Kultury dziękują wszystkim uczestnikom, artystom oraz melomanom za dziewięć cudownych dni, które udowodniły, że muzyka łączy pokolenia.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 




 

 

 

 

 

 


 




 



 

 





Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com