Władysław Ogrodziński (1918 – 2012) – historyk i publicysta, autor książki „Pochwała Lidzbarka” urodził się w Dolinie na Pokuciu (obecnie Ukraina), studia historyczne ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Lidzbark Warmiński odwiedził po raz pierwszy jeszcze w czasie studiów i to na temat Lidzbarka napisał pracę magisterską, którą opublikował w 650 rocznicę założenia miasta. Była to pierwsza obszerniejsza, powojenna praca na temat Lidzbarka. W latach 1960 – 1983, jako dyrektor programowy Stowarzyszenia „Pojezierze”, a potem dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, sprawował opiekę nad lidzbarskim zamkiem. Książka „Pochwała Lidzbarka” ukazała się w 2008 roku, w 700 - letnią rocznicę lokacji miasta.
Ogrodziński jako pasjonat historii regionu, ale i bibliotekarz, zgromadził wiele książek m.in. o tematyce Prus Wschodnich. Jego życzeniem było, aby po śmierci trafiły one do ukochanego przez Niego Lidzbarka. I tak się stało – w poniedziałek, 18 lutego, niemal 400 woluminów trafiło do naszej biblioteki. Księgozbiór do tej pory był przechowywany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. W dużej mierze składa się z książek historycznych. Wśród nich znajdują się starodruki wydane w XIX i XX wieku w języku polskim, francuskim, niemieckim i po łacinie.
Podczas spotkania goście mogli obejrzeć film przybliżający postać byłego dyrektora Muzeum Warmii i Mazur i wielkiego miłośnika Lidzbarka, a także unikatowe, muzealne pamiątki – jego osobiste przedmioty, takie jak okulary, scyzoryk, aparat fotograficzny.

Niespodziankę zrobiła nam nasza zaprzyjaźniona czytelniczka przynosząc cieplutki warmiński kuch. W tak przyjaznej atmosferze chwaliliśmy się Naszym Lidzbarkiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 


 
  

 

Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com