POLECAMY DO CZYTANIA

           
Na początek poruszająca  powieść Gwiazd naszych wina o tragicznej miłości dwójki młodych, chorych śmiertelnie ludzi. Książka pokazuje, że mimo postawionej diagnozy można, a nawet trzeba walczyć o każdy dzień i piękne uczucia, które są w życiu. Historia Hazel i Augustusa jest także humorystyczną opowieścią i najbardziej wzruszającą powieścią Johna Greena.

 

Godziny to głęboko poruszająca, przepełniona namiętnościami powieść inspirowana życiem i twórczością Virginii Woolf. Clarissa, mieszkanka współczesnego Nowego Jorku, nazwana przez mężczyznę, którego  kocha, panią Dalloway, jest wydawcą. Laura – gospodynią domową uwięzioną w dusznym, beznamiętnym małżeństwie. Próbują odnaleźć radość życia na przekór temu, czego oczekują od nich przyjaciele, kochankowie, rodzina.

 

Czy za cenę sławy warto wyrzec się wolności? Co decyduje o naszej wyjątkowości? Czy naprawdę to, co najważniejsze widzi się tylko sercem? Na te pytania poszukuje odpowiedziEric-Emmanuel Schmitt w intrygującej przypowieści Kiedy byłem dziełem sztuki o młodym chłopcu, który żyjąc w cieniu swoich sławnych z urody braci bliźniaków czuje się nieciekawy i bezbarwny.

 

A teraz coś dla miłośników mocnych wrażeń w najlepszym, klasycznym wydaniu.
Dziwni sąsiedzi, niepokojące odgłosy zza ściany, przerażające sny, tajemnicze napoje, zioła o odstręczającym zapachu, śmierć przyjaciela... to sceneria, w której  młoda, prostoduszna, kobieta oczekuje swego pierwszego dziecka. Dziecko Rosemary autorstwa Iry Levina jest powieścią, na podstawie której Roman Polański nakręcił oscarowy film z Mią Farrow i Johnem Cassavetesem w rolach głównych.

           
W niemniej makabrycznym klimacie jest następna pozycja, a mianowicie książka Tomasza Kowalskiego Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć. Religia, śmierć, samobójstwo, pokusa, eutanazja - oto tylko kilka przykładów poruszanych w tej książce. Wystarczy zajrzeć do baraku grabarzy z cmentarza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ponurej. Kpina i ironia z naszych narodowych wad i zwykłej ludzkiej małości wypełniają rozmowy grabarzy.   


Czytelnikom preferującym biografie i literaturę wspomnieniową oferujemy książkę kobiety wspaniałej i niezłomnej.Profesor Karolina Lanckorońska jest ostatnią przedstawicielką znakomitego rodu Lanckorońskich z Brzezia. Swoje dramatyczne i heroiczne losy z okresu II wojny światowej utrwaliła w napisanych już po wojnie Wspomnieniach wojennych.

 

Kolejną książką wspomnieniową jest rzekająca i niezwykła publikacja Dziewczyny z Powstania. Zawiera ona jedenaście wzruszających, dramatycznych i jedynych w swoim rodzaju, historii. Anna Herbich dotarła do kobiet, które w tamtym okresie były kilkuletnimi dziewczynkami, ale też pewnymi siebie, młodymi kobietami. Najstarsza z bohaterek, babcia autorki, w chwili wybuchu powstania warszawskiego miała niespełna dwadzieścia trzy lata, najmłodsza jedynie osiem.

 

Przepiórki w płatkach róży to piękna historia o zakazanej miłości, pełna magii i alchemii smaków. Jest to opowieść dwóch namiętnościach: do mężczyzny i sztuki kulinarnej. Miłość łączy się w niej z    magią, a smak potraw budzi prawdziwe pożądanie. Książka Laury Esquivel jest odpowiednią pozycją dla miłośników opowieści o skomplikowanych związkach międzyludzkich.

 

A teraz coś dla miłośników świata mody. W przewrotnej powieści Lauren Weisberger poznajemy perypetie Andrei Sachs, dziewczyny z małego miasteczka, poszukującej w Nowym Jorku pracy w branży dziennikarskiej. Nieoczekiwanie zdobywa posadę asystentki wpływowej redaktor naczelnej jednego z najbardziej prestiżowych pism zajmujących się modą i dopiero się zaczyna! Co? Przeczytajcie sami.

 

Na konieć proponujemy zbiór opowiadań amerykańskiego pisarza Johna Grishama. Powrót do Ford County: opowieści z Missisipi to zbiór ciekawych opowiadań poruszających rozmaite problemy jak choćby homoseksualizm, AIDS, domy seniorów. Grisham bywa oskarżycielski i współczujący, pełen smutnej zadumy nad ludzkim losem, nad ludzką małością i wielkością. Wstrząsa, wzrusza, rozśmiesza, przykuwa uwagę i raz jeszcze udowadnia, że jest pisarzem dla wszystkich: dla miłośników sensacyjnej intrygi i dla wytrawnych znawców literatury.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

ARCHIWUM

POLECAMY - wiosna 2014 lato 2014

Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com