POLECAMY DO CZYTANIA

Okładka książki Coraz dalej od miłościPrzełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w Berlinie, żydowska diaspora w Nowym Jorku, ogarnięty wojną domową kraj Ameryki Łacińskiej...
Każde z siedmiu opowiadań osadzone jest w innej, żywo i barwnie przedstawionej rzeczywistości. Na tym tle autor zarysowuje ważne niemieckie tematy - historycznej winy, paktu z komunizmem, społecznej utopii - w niepowtarzalny sposób łącząc je z wątkiem uniwersalnej, pulsującej w każdym opowiadaniu tęsknoty za miłością. Kolejni bohaterowie wyłaniają się z kart książki, by na oczach czytelnika przeżyć dramat uczuć i by na zawsze pozostać w jego pamięci.

 

Okładka książki Amon. Mój dziadek by mnie zastrzeliłMiliony ludzi na całym świecie obejrzało film Lista Schindlera, a w nim sceny jak Amon Göth, komendant obozu koncentracyjnego w Płaszowie, strzela z balkonu do ludzi. Jakże szokujące musiało być dla ciemnoskórej Jennifer Teege odkrycie, iż to ona właśnie jest rodzoną wnuczką Amona Göth. W książce Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił Jennifer Teege opowiada swoją historię. Opowiada w sposób niezwykle szczery, przejmujący, odważny. Rozprawienie się z demonami przeszłości, nawet jeśli owa przeszłość nie dotyczy bezpośrednio nas, a naszych przodków, to nieprzemilczanie jej okazuje się być bardzo ważnym krokiem dla psychicznej wolności.

 

Okładka książki Botanika duszy

Botanika duszy to przede wszystkim piękne, złożone i nastrojowe studium psychologiczne kobiety, której przyszło żyć w świecie i czasach zdominowanych przez mężczyzn i społeczne konwenanse. Życie bohaterki poznajemy od dzieciństwa po starość. Dzięki retrospekcjom mamy też okazję przyjrzeć się dokładnie przeszłości jej rodziców, którzy wywarli na swoją córkę wielki wpływ, zwłaszcza na jej intelektualny rozwój.Gilbert udało się napisać książkę opowiadającą o niezwykłej kobiecie, która bez wątpienia wyprzedziła (i to znacznie) swoją epokę.

 

Okładka książki Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknąłKsiążka opowiada historię Allana Karlssona który nie jest takim zwykłym stulatkiem. Zna osobiście Stalina, Trumana, Churchilla, lubi sobie wypić, a zbudowanie bomby nie jest dla niego problemem. Postanawia on na swój sposób spędzić swoje setne urodziny i w samych kapciach wymyka się z domu spokojnej starości po to aby odbyć swoją ostatnią przygodę swojego życia. Autor już w pierwszym rozdziale zdaje się mówić czytelnikowi niemal wprost: Nic z tej książki nie wyniesiesz, ale to twoja szansa na niezłą jazdę bez trzymanki, okraszoną dużą dawką nonsensu i odrobiną ironii. Dasz się zaprosić?

 

Okładka książki Biała Masajka
Gdy Corrinne razem z narzeczonym Marco wyjeżdża do Kenii myśli, że będzie to zwykła wyprawa, oderwanie się od szarej rzeczywistości. Z pewnością nie spodziewa się, że tam znajdzie miłość swojego życia- masajskiego wojownika Lketingę i zamieszka w tym kraju. Powieść-przestroga dla wszystkich, którzy wierzą, że różnice kulturowe nie stanowią wyzwania i nie piętrzą trudności, zwłaszcza gdy dotyczy to związków uczuciowych.

 

 

Okładka książki Listy starego diabła do młodego
Niezwykła powieść epistolarna, którą można traktować jako poradnik życiowy napisany w nieco niekonwencjonalny sposób. Na kartkach tej błyskotliwej, przewrotnej książki poznajemy zagrożenia, na jakie może być narażony człowiek, który chce żyć dobrze i sprawiedliwie. Mimo że mija właśnie siedemdziesiąt lat od pierwszego angielskiego wydania Listów starego diabła do młodego, książka nie zestarzała się ani trochę.
Temat niestety jest ciągle aktualny…

 

 

Okładka książki Oswajanie świata

Oswajanie świata należy do literatury podróżniczej, ale zdecydowanie wyróżnia się na tym tle, pokazuje zupełnie inne podejście do zwiedzania. Bohaterowie tej książki spokojnie przemierzają świat, zaglądają do zwykłych miejsc, które okazują się być bardzo niezwykłe, mają czas by poczuć klimat każdego miejsca. W zakątkach, które chcą poznać mieszkają przez jakiś czas, zarabiają na dalszą podróż, poznają ciekawych ludzi, zaprzyjaźniają się...
Autor pięknie i drobiazgowo opisuje odwiedzane miejsca - pejzaże,     
architekturę, wnętrza domów i chat, ludzi, ich zwyczaje, kuchnię, historię.

 

 

Okładka książki Cygański chłopiec. Byłem obcy wśród swoich
W książce Cygański chłopiec Byłem obcy wśród swoich autor, rodowity Rom pisząc pod pseudonimem w obawie przed zemstą tych, o których okrucieństwie pisze, postanawia obnażyć całą bolesną prawdę o życiu Cyganów i pokazać tę drugą, jakże różną od naszych wyobrażeń stronę medalu. Mikey Walsh szczerze i otwarcie opisuje okrucieństwo, przemoc, ból i upokorzenia jakie spotkały go ze strony najbliższych. Powieść Walsh'a  komponuje się pomiędzy książką obyczajową, biografią a literaturą faktu.
Ta historia na długo zostanie w pamięci.

 

Okładka książki Tajemnica Filomeny
Tajemnica Filomeny jest poruszającą opowieścią o matce i synu rozdzielonych przez bezduszne instytucje oraz morze urzędniczej hipokryzji po obu stronach Atlantyku. Martin Sixsmith w fascynujący sposób opisuje miłość i stratę, wywołując łzy wzruszenia, ale i uśmiech nadziei, ponieważ jest to historia także o przebaczeniu. Dużym plusem jest także pokazanie społecznego klimatu Irlandii połowy minionego stulecia oraz nastrojów politycznych i stosunku do homoseksualizmu w USA lat 80. XX wieku.

 

 

Okładka książki Kraina Chichów
Jonathan Carroll opowiada nam historię amerykańskiego nauczyciela, który zafascynowany tajemniczym autorem książek postanawia napisać jego biografię za zgodą córki pisarza, Anny. To, co dzieje się w Galen od początku do końca jest intrygą Anny i mieszkańców, która ma na celu odzyskanie tego, na czym najbardziej im zależy. Carroll przedstawia świat, który nie istnieje. Świat, który czaruje ale jednocześnie przeraża, zdumiewa i rodzi podejrzenia. Jednym zdaniem, świat będący arcydziełem fikcji.

 

Okładka książki Projekt Szczęście

Książka Gretchen Rubin plasuje się pomiędzy Sztuką szczęścia Dalajlamy a Jedz, módl się, kochaj Elizabeth Gilbert. Wypełniona została różnorodnymi spostrzeżeniami psychologów, pisarzy, poetów i filozofów. Autorka w poszczególnych miesiącach podejmowała nowe postanowienia: by okazywać dowody miłości, kłaść się wcześniej spać, prosić o pomoc, bawić się, nie myśleć o skutkach. Może będzie inspiracją dla Ciebie i stworzysz swój projekt Szczęście?

 

Okładka książki Okruchy dniaNarratorem książki jest Stevens, angielski kamerdyner, który wierność wobec pracodawcy i wypełnianie obowiązków stawia ponad wszystko. Swoje dotychczasowe życie w całości podporządkował służbie u lorda Darlingtona. Po śmierci chlebodawcy nadal prowadzi jego dom. Podczas krótkiego urlopu wyrusza samochodem do Kornwalii, by namówić do powrotu dawną gospodynię - pannę Kenton. Rozpamiętuje minione lata. Proces analizy jest bolesny i przypomina budzenie się z długiego snu. Drobiazgowy Stevens odkrywa, że cała jego egzystencja była w istocie jedynie namiastką prawdziwego życia, że bezpowrotnie utracił szansę na osobiste szczęście.

 

Okładka książki Hanka Bielicka. Umarłam ze śmiechuZbigniew Korpolewski z właściwym sobie poczuciem humoru przedstawia jedną z najwybitniejszych artystek polskiej sceny. Opisuje jej życie zawodowe, drogę do wielkiej kariery, trudne wybory sceniczne, a potem okres, w którym niepodzielnie królowała na polskiej scenie. Autor pisze także o dotychczas ukrytym za kulisami życiu osobistym Pani Hanki – o jej charakterze,
upodobaniach i rozterkach, o relacjach z mężczyznami i oczywiście o jej niekłamanej miłości do kapeluszy.

 

Okładka książki Małe zbrodnie małżeńskie Studium dotyczące małżeństwa. Krótka jednoaktówka przedstawia związek z 15-letnim stażem, Lisę i Gillesa. On wraca do domu ze szpitala z amnezją po doznanym wypadku . Ona stara się przywrócić mu pamięć, odmalowując idealną wizję męża i związku, jaki chciałaby mieć. Okazuje się, że on prowadzi grę, udając amnezję, aby dociec przyczyn rozkładu ich związku i poznać prawdę o żonie. Ten krótki dramat jest wnikliwą analizą małżeństwa tych bohaterów, ale także ich samych, poszukiwaniem prawdy o sobie i o tym, co zniszczyło ich oboje, a także ich związek. Ciekawa intryga, która kończy się w zaskakujący sposób.

 

Okładka książki Dom AugustyAugusta, Alice i Angelica to przedstawicielki różnych pokoleń tej samej rodziny. Łączą je nie tylko więzy krwi, lecz także wspólne losy. Nieświadomie wszystkie popełniają błędy swoich poprzedniczek. Przekazywany z pokolenia na pokolenie dom Augusty, w którym szukają schronienia, staje się świadkiem rozpaczy, radości, poszukiwania prawdziwego uczucia oraz walki o niezależność i samodzielność. To powieść, w której poezja przeplata się z tragedią, a rzeczywistość z magią

--------------------------------------------------------------------------------------------------

ARCHIWUM

POLECAMY - wiosna 2014

Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com