Przybyli goście z różnych stron Polski – laureaci z rodzinami, opiekunowie merytoryczni, jury oraz miłośnicy ilustracji książkowej. W tym roku konkurs ogłoszono pod hasłem 100 x 100 dla Niepodległej honorując stulecie odzyskanej wolności przez ojczyznę.
Nadesłano 551 prac z 75 placówek, m. in. z Zielonej Góry, Zakopanego, Dobrego Miasta, Małdyt, Miączyna, Łomży, Zduńskiej Woli, Łodzi, Szczytna, Borkowa, Bartoszyc oraz Lidzbarka Warmińskiego. Podjęty trud twórczy zaowocował przepięknymi pracami plastycznymi, a najmłodsi uczestnicy to trzylatkowie. Jury w składzie Agata Gęśla, Wioletta Jaskólska, Vera Kobylińska, Anna Puszcz i Adam Brodowski nie miało łatwego zadania. Zgodnie z regulaminem rozpatrywano prace w 6 kategoriach: przedszkola, klasy I-IV, klasy V-VIII, szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne, licea plastyczne, podopieczni szkół i placówek specjalnych. Co ciekawe w rankingu najczęściej wykorzystanych tytułów do interpretacji zwyciężył wiersz „Chory kotek” Stanisława Jachowicza. Popularnością cieszyły się też „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredry, „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy, „Tańcowała igła z nitką” Jana Brzechwy, „Lokomotywa” Juliana Tuwima, „Czerwone Maki na Monte Cassino” Feliksa Konarskiego. Do wykonania prac użyto różnorodnych technik plastycznych kreatywnie się nimi posługując.
Agata Gęśla przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Olsztynie podkreśliła inspirującą rolę książki w organizowanym konkursie. Zwróciła także uwagę na efekt końcowy, czyli pięknie wyeksponowane nagrodzone i wyróżnione prace. „Chory kotek” został brawurowo zinterpretowany przez polonistę Adama Brodowskiego. Profesjonalnego podsumowania całości konkursu dokonała artystka malarka Vera Kobylińska odnosząc się również do warsztatu plastycznego nadesłanych prac. Wręczono laureatom 16 nagród i 26 wyróżnień.
Organizatorzy przygotowują się już do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego SŁOWEM MALOWANE oraz gratulują serdecznie wszystkim uczestnikom i opiekunom!



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 




 

 

 

 

 

 


 




 



 

 





Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com