VARMIA MUSICA ACADEMIA 2020 „AD FONTES” W ORANŻERII KULTURY – 27.07 – 01.08.2020
W ramach Festiwalu w Oranżerii Kultury odbyły się 2 koncerty: „Beethoven – na tropach romantyzmu” oraz „Salon Romantyczny” czyli I Koncert Uczestników „Varmia Musica Academia”.
Wydarzenia tegorocznej, 16. edycji Festiwalu "Varmia Musica Academia 2020 Ad Fontes”
rozpoczęliśmy koncertem w całości poświęconemu twórczości ostatniego z „wielkich klasyków wiedeńskich” - Ludwiga van Beethovena.
Program wieczoru składał się z pieśni oraz utworów instrumentalnych.
„Pieśni” wykonała, wspomniana powyżej, Anna Mikołajczyk – Niewiedział.
W trakcie koncertu zaśpiewała 6 utworów op. 48 Beethovena do tekstów Christiana F. Gellerta. Usłyszeliśmy takie kompozycje, jak: „Bitten”, „Die Liebe des Nächsten”, „Vom Tode”. Wzruszające, pełne liryki i prostoty, zostały przyjęte bardzo ciepło przez zasłuchaną publiczność. Niezwykłości wykonania dodaje fakt, iż są one mniej znaną częścią twórczości wielkiego klasyka.
W części instrumentalnej wieczoru wysłuchaliśmy 2 sonat bethovenowskich w których zaprezentowali się: grający na rogu Krzysztof Stencel oraz pianista Mirosław Feldgebel.
Nasz pianista zauroczył publiczność i na bis wykonał utwór „Dla Elizy”.
Podczas muzycznego tygodnia w Oranżerii Kultury odbyło się także 6 warsztatów muzycznych klasy śpiewu, które przeprowadziła Anna Mikołajczyk-Niewiedział.W warsztatach uczestniczyło 6 wokalistek. Zwieńczeniem ich pracy był koncert „Salon Romantyczny”, chociaż zabrzmiały w nim również utwory barokowe i klasyczne.
Koncert klamrowo spinały kompozycje instrumentalne, wśród których wybrano dzieła takich twórców, jak von Biber, Kuhlau, Telemann, Franz Xawer Mozart.
W programie usłyszeliśmy m.in. Sonatę misteryjną ”Zwiastowanie”. W zabytkowych wnętrzach Oranżerii pięknie zabrzmiały tego wieczoru: skrzypce, klawesyn, flety trawerso, fagoty i fortepian.
W centrum koncertu znalazły się, nie bez powodu, „Pieśni” Ignacego Jana Paderewskiego do słów Adama Asnyka, Adama Mickiewicza, jak też Catulle Mendesa.
Pieśni wzruszały, czasem rozweselały. Znalazły się w nich romantyczne motywy miłosne -  rozstania z ukochanym, zdrady, żalu, niepewności uczuć. W połączeniu z profesjonalizmem
i charyzmą wykonawców, stanowiły kwintesencję polskości.
Za nami tydzień bogaty we wrażenia artystyczne. Jeszcze dźwięczą w uszach dostojne,
ale także finezyjne brzmienia dawnych instrumentów oraz tego najpiękniejszego – głosu ludzkiego.
FESTIWAL VARMIA MUSICA na dobre wpisał się w kalendarz działań artystycznych naszego miasta, posiada swoją tradycję, jest potrzebny i oczekiwany na Warmii przez mieszkańców i turystów. Dyrektorem Artystycznym przedsięwzięcia jest Marek Niewiedział.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 




 

 

 

 

 

 


 




 





 

 





Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com