Kaplica w lidzbarskim zamku nosi wezwanie św. Katarzyny, jednak witraż przedstawia św. Józefa. Przyczynił się do tego biskup warmiński Józef Ambroży Geritz, który w 1857 r. założył fundację św. Józefa - prowadziła ona szpital i sierociniec. Obecny witraż jest rekonstrukcją XIX wiecznego oryginału. W kaplicy znajdują się też historyczne oszklenia w ołowiu, niemal identyczne jak w pałacu w Wilanowie.

W kościele pw. św. Piotra i Pawła znajduje się siedem witraży figuralnych wykonanych w trzech różnych, znamienitych XIX wiecznych niemieckich pracowniach. Według Weroniki Wojnowskiej (kustoszki z Muzeum we Fromborku) witraże Fritza Geigesa są najprawdopodobniej jedynymi zachowanymi dziełami tego warsztatu w Polsce! a witraż z przedstawieniem "Tronu Łaski" z wkomponowaną panoramą naszego miasta, autorstwa Eduarda Stritta jest jedynym jego dziełem na Warmii.

W kaplicy domu zakonnego Sióstr Katarzynek można zobaczyć witraż nieznanego autora z niezwykle pięknym, wizerunkiem św. Katarzyny Aleksandryjskiej - patronki zgromadzenia. Rozbudowane przedstawienie obrazuje tajemniczą legendę z życia Świętej. Jest też świadkiem historii, ponieważ został ostrzelany podczas wojny a ślad po kuli pozostał na nim do dziś, dlatego wymaga konserwacji, podobnie zresztą jak wszystkie zabytkowe witraże kościoła.

Podczas tej niecodziennej wycieczki dowiedzieliśmy się czym jest witraż i jak trudna to sztuka. Obejrzeliśmy zabytkowe i współczesne witraże z Lidzbarka i to im poświęciliśmy najwięcej uwagi, jednak poznaliśmy w zarysie historię witrażownictwa, zwłaszcza w naszym regionie. Można było zobaczyć kopię prawdopodobnie najstarszego witraża na Warmii, dotknąć szprosów ołowianych i kolorowych szkieł wykorzystywanych w witrażownictwie. Już wiemy czym różni się witraż od oszklenia ozdobnego i że i te bywają bezcenne. Znamy też odpowiedź na pytanie: czy witraż może istnieć bez światła.

Zaplanowaliśmy również prezentację multimedialną WARMIŃSKIE WITRAŻE, na która zaprosimy Państwa do Oranżerii Kultury. O tej"wirtualnej wycieczce" powiadomimy Państwa niebawem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 


 
  

 

Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com