Adam Zalewski – Lidzbarczanin, jeden z "Allensteinów", za pomocą pokazu multimedialnego przedstawił swoją książkę zatytułowaną „Stacja Ostpreussen”, która jest próbą powieściowego udokumentowania obrony niemieckich żołnierzy - 1 Kompanii I Batalionu 9 Pułku Grenadierów 23 Dywizji Piechoty Wehrmachtu - przed sowiecką ekspansją na tereny byłych Prus Wschodnich w zimie w 1945 r.

Książka jest też próbą podróży w głąb własnej wyobraźni autora, wewnętrznej konfrontacji z tym, co zasłyszane z opowieści świadków tamtych wydarzeń, rodziny - z tym, co opisują historycy i dokumentaliści. Stanowi przykład spojrzenia młodego człowieka na działania wojenne, które odbywały się na terenie jego małej ojczyzny. Jest zapisem fikcji literackiej, osadzonej w historycznych miejscach walk i potyczek.

Atutem składającej się z 45 epizodów publikacji jest bogactwo zdjęć, przedstawiajacych członków Stowarzyszenia Grupy Historycznej "Allelnstein" oraz grupy rekonstrukcyjnej z Kaliningradu.
Publikacja ukazała się nakładem olsztyńskiego wydawnictwa „Regionalista”.

Nie tylko ona była bohaterką spotkania. Ważne miejsce w życiu Adama Zalewskiego zajmuje Stowarzyszenie "Allenstein", jego przyjaciele. Oni również dodawali klimatu wydarzeniu, szczególnie w części poświęconej pytaniom z sali.

A potem trwały rozmowy w sprzyjającej ku temu letniej, wieczornej porze.

 

 

 

Koncert jest częścią trasy koncertowej pianistki ”Green Pianist na Green Vello” .

 

Bezpłatne zaproszenia do odebrania w Oranżerii. Tel. 517 262 146 / mail:oranzeria@lidzbarkw.pl

 


  


 

 Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com