Pani Joanna po ukończeniu studiów bibliotekoznawczych w Olsztynie zaczęła pracować
w wyuczonym i wymarzonym zawodzie. W latach 80-tych wyjechała do Niemiec, gdzie mieszka do dziś. Wspominała, że zawsze lubiła pisać: dla siebie, swoich bliskich i przyjaciół. Wynikiem tej pasji i dumy z własnych, polsko-litewsko-niemieckich korzeni było powstanie książki „Nawrócenie wiedźmy: magiczno-historyczna powieść z czasów pruskich”, która uzyskała ogromną popularność i Literacką Nagrodę Warmii i Mazur – „Wawrzyn 2015”.
W ubiegłym roku ukazały się "Perkunowe wyroki" i jest to środkowa część magiczno - historycznej trylogii o początkach olsztyńskiego grodu. Autorka rozpoczęła już pracę nad kolejnym tomem cyklu.
W żywej rozmowie z prowadzącą Anną Puszcz, Autorka opowiadała o bohaterach, a w szczególności bohaterkach powieści. Jak sama wspomniała, kobiety są ciekawsze i bardziej przez nią zrozumiałe. Auszra, Margrit, Miłka, Mareike – to tylko niektóre z wielu żeńskich postaci jej książek, przez niektórych określonych feministycznymi.
Jak to w życiu bywa, magia miesza się z realnością, tak też na naszym spotkaniu nie mogło zabraknąć faktów. Pisarka opowiadała o specyfice pisania książek historycznych, gdzie historia sama się układa, ale trzeba bacznie zwracać uwagę na poprawność podawania wydarzeń. Wymaga to niezmiernej pracy w dotarciu do źródeł informacji, przez co pisanie książki przedłuża się nawet o pół roku, stąd tytułowa groźba.
Spotkanie nie przebiegało tylko wokół postaci, wiele słów padło też o życiu codziennym średniowiecznego Olsztyna, jedzeniu, potrawach, ziołach. I właśnie to połączenie ciekawej fabuły z nietuzinkowymi bohaterami sprawia, że pisarka dociera do szerokiego grona odbiorców.
To było wyjątkowe spotkanie z ciepłą i ciekawą ludzi i świata osobą, potrafiącą z witalnością opowiadać o swoich powieściach.
Pod koniec można było otrzymać autograf twórczyni.
Za ten niezwykły, magiczny czas podczas spotkania dziękujemy serdecznie Autorce Joannie Żamejć oraz Pracowni Wydawniczej "Elset".


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 


 
  

 

Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com