Sławomir Skowronek jest lidzbarczaninem, posiada tytuł naukowy doktora historii i naucza w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka. Z zamiłowania jest regionalistą – pasjonuje się przeszłością ojczystej Warmii. Pełni też funkcję dowódcy grupy rekonstrukcji historycznej Wileński Pułk Muszkieterski i współorganizuje coroczną inscenizację „Bitwa pod Heilsbergiem”.
Akcja „Rozbitków” rozgrywa się w Heilsbergu w 1823 r. Na kartach książki czytelnicy odnajdą codzienny świat miasta, a także urokliwą przyrodę, miejsca wsławione dawnymi wydarzeniami, narodziny nowych obiektów. Co się wtedy jada pod dachem podmiejskiej karczmy i w okolicznych wsiach? Jak ubierają się nobliwi zamożni mieszczanie, a jak zwykli ludzie? Co czyta się w Heilsbergu Anno Domini 1823?
Wielu opisanych na kartach powieści bohaterów jest, z różnych powodów i w rozmaity sposób, życiowymi rozbitkami poszukującymi przystani – stąd podtytuł.
Ile prawdy historycznej jest w „Rozbitkach”? Całkiem sporo! Prawdziwa jest topografia miasta, elementy życia codziennego, prawie wszystkie nazwiska, większość wydarzeń przeżywanych lub opisywanych przez bohaterów. Dominują sprawy codzienne i obyczajowe, jednak we wspomnieniach i snach kilkakrotnie pojawiają się sceny militarne.
Żeby przybliżyć tematykę i zachęcić do lektury, podczas spotkania fragmenty książki czytali licealiści i goście.
To była niecodzienna okazja, żeby posłuchać wielu niezwykłych opowieści o naszym mieście!
Dziękujemy Panu Sławomirowi Skowronkowi i wszystkim gościom za miłe spotkanie. Czytelników zapraszamy do lektury - książkę można wypożyczyć w naszej bibliotece.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 




 

 

 

 

 

 


 




 



 

 





Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com