Wystawy

 

W galerii Oranżerii Kultury oraz Sali Głównej prezentujemy wystawy. Organizujemy wystawy autorskie placówki, jak i zapraszamy twórców do współpracy. Pokazujemy kulturowe dziedzictwo regionu w postaci różnorodnej ekspresji twórczej – fotografii, malarstwa, rzeźby oraz innych form.

Współpracujemy z Salonem Ilustratorów prezentując i promując polskich twórców ilustracji

i grafiki książkowej.

Co roku tradycyjnie zapraszamy do obejrzenia prac plastyczcznych z pokonkursowej wystawy "Słowem Malowane". Dysponujemy również systemem wystawienniczym na zewnątrz budynku.


 

W czwartek – 8. czerwca w Oranżerii Kultury otworzyliśmy wystawę POLSKA SZKOŁA ILUSTRACJI 1960-1980, składającą się z ponad 300 prac 47 najwybitniejszych artystów ilustratorów. Wystawa została przygotowana przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek na jubileuszowe XV Poznańskie Spotkania Targowe w 2016 roku, a w roku bieżącym wędruje po Polsce, by ukazać piękno i bogactwo polskiej grafiki książkowej z drugiej połowy XX wieku.

 
 Czytaj dalej

 


Oranżeria Kultury ponownie zaprasza na spotkanie z wyjątkową ilustracją książkową. Tym razem w pomieszczeniach letniego pawilonu prezentowana jest wystawa autorska Elżbiety Wasiuczyńskiej – polskiej malarki i ilustratorki książek dla dzieci. Zanim jednak nastąpi zaplanowane na 24 września spotkanie z autorką prac, najmłodsi mogli już w ubiegłym tygodniu, od 7 września zapoznać się z jej twórczością.

Czytaj dalej

W piątek 8 września Oranżeria Kultury zaprosiła nauczycieli, wychowawców, pedagogów oraz rodziców i opiekunów na spotkania z prof. Edytą Gruszczyk – Kolczyńską, autorytetem w dziedzinie pedagogiki, profesorem nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim. Spotkania z nią nawiązywały do jednego z punktów priorytetów polityki oświatowej państwa ogłoszonych na nowy rok szkolny 2017/2018. 

Czytaj dalej


24 i 25 września gościliśmy w Oranżerii Kultury Elżbietę Wasiuczyńską – jedną z najwspanialszych współczesnych polskich ilustratorek. Niezwykłe niedzielne spotkanie miało charakter autorskiego oprowadzania po prezentowanej wystawie z cyklu „Mistrzowie ilustracji”.

Czytaj dalej


Najnowsza wystawa prezentowana w Oranżerii Kultury nosi tytuł „Walc niebieski”. Została przygotowana przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie z okazji 100 lecia urodzin cymbalisty Józefa Krupskiego. 14.10.2017 w Oranżerii Kultury odbyło się jej otwarcie połączone z koncertem Piotra Krupskiego – wnuka Józefa.

Czytaj dalej


23. października Oranżeria Kultury otworzyła wystawę Anastazji Fietisowej zatytułowaną "Warmińskie spotkania". W obrazach białoruskiej artystki Warmia maluje się ciekawymi miejscami i ludźmi.

Czytaj dalej


W piątek, 10 listopada Oranżeria Kultury otworzyła wystawę nawiązującą do historii naszego miasta, która jest podsumowaniem projektu „Lidzbark Warmiński 50-80, mapa miejsc – mapa wydarzeń”. Zaprezentowano publiczności zdjęcia powojennego Lidzbarka. Wszystkie fotografie i pocztówki pochodzą z prywatnych albumów mieszkańców i stanowią niezwykle cenny i ciekawy dokument minionych czasów. 

Czytaj dalej

W ubiegłą sobotę, 17 marca Oranżeria Kultury zaprosiła na wystawę fotografii Marka Kojro pt. „Przebudzenie wiosny na Warmii”. Wystawa zapoczątkowała różnorodne wydarzenia edukacyjno-kulturalne, których tematem przewodnim będzie cykliczność życia.

Czytaj dalej

27 kwietnia, w piątek, otworzyliśmy wystawę "PIEŚŃ UJDZIE CAŁO".

Czytaj dalej


Dnia 9 sierpnia 2018 roku odbył się kolejny WIECZÓR CZWARTKOWY w Oranżerii Kultury pod tytułem TWARZE I OBRAZY MUZYKI Mariusza Kałdowskiego - cieszącego się uznaniem malarza, rysownika i grafika pochodzącego z Chełmna, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, przez wiele lat mieszkającego, tworzącego i wystawiającego swoje prace w Wielkiej Brytanii.

Czytaj dalej

11 sierpnia uczestnicy warsztatów LUDZIE KARTKI PISZĄ mieli za zadanie własnoręczne wykonanie kartki określoną techniką.

Edycja Lato 2018 odbyła się pod hasłem ZABAWY Z KALIGRAFIĄ DLA DUŻYCH I MAŁYCH.


Czytaj dalej

6 września wieczorem w Oranżerii Kultury odbyło się otwarcie wystawy grafik Darii Mielcarzewicz "Piękna nasza Polska cała w cytatach z literatury" dla wszystkich chętnych.


Czytaj dalej

8 grudnia w Oranżerii Kultury odbyło się uroczyste otwarcie długo wyczekiwanej wystawy fotograficznej WARMIA W KOLORACH. Na wernisaż licznie przybyli goście oraz artyści, którzy chętnie opowiadali o swoich zdjęciach - gdzie powstały i o tym co ich urzekło w danym miejscu lub chwili zatrzymanej w kadrze aparatu.

 

Czytaj dalej


29 grudnia 2018 r. w Oranżerii Kultury odbyło się podsumowanie projektu i wernisaż wystawy LIDZBARK WARMIŃSKI MIASTEM KOBIET ZNAMIENITYCH. Rok 2018 to setna rocznica uzyskania przez polskie kobiety praw wyborczych. W tym roku przypada również 10- ta rocznica istnienia Stowarzyszenia Kobiet „Miej Marzenia”.

Czytaj dalej


TAM ZA DWOREM, ZA JEZIOREM – OTWARCIE WYSTAWY – 07.03.2019
7 marca w Oranżerii Kultury w całości poświęciliśmy pieśniom i piosenkom ludowym. Tego dnia otworzyliśmy wystawę ilustracji zatytułowaną TAM ZA DWOREM, ZA JEZIOREM. Teksty pieśni i piosenek ludowych ukazały piękno kultury ludowej – obrzędowość i zwyczaje oraz rytm życia wyznaczony pracą i przemijaniem. 


Czytaj dalej

"TAM ZA DWOREM, ZA JEZIOREM" – OTWARCIE WYSTAWY-21.03.2019
21 marca otwarciu wystawy „Tam za dworem, za jeziorem” towarzyszyli nam podopieczni z dwóch lidzbarskich Środowiskowych Domów Samopomocy.
Spotkanie umilili nam tańcem i śpiewem ludowym uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Marzenę Mierzejewską, którzy powitali i pożegnali nas po warmińsku oraz zaprezentowali taniec "Szot".


Czytaj dalejDZIEŃ OTWARTY INSTYTUTU SZTUK PIĘKNYCH UWM – 11.04.2019
W czwartek, 11 kwietnia, po raz pierwszy zorganizowaliśmy w Oranżerii Kultury Dzień Otwarty Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu dr Anny Drońskiej pt „Czego szuka współczesna sztuka”. Poruszane tematy nie należały do łatwych, jednak zainteresowały i młodzież i dorosłych.

Czytaj dalej


ART – MY CUP OF TEA - ALAN WEATHERILL - OTWARCIE WYSTAWY – 07.03.2019
Ostatni sobotni wieczór marca w Oranżerii Kultury spędziliśmy ze sztuką. Gościliśmy brytyjskiego artystę malarza  Alana Weatherilla oraz jego zjawiskowe obrazy często inspirowane kulturą japońską. W prezentowanych pracach zaskakuje odbiorców feeria barw, użyta technika plam i samo dzieło.

Czytaj dalej
LIDZBARSKI ZIELNIK ARTYSTYCZNY. ODSŁONA 1 – 26.04.2019
26 kwietnia Oranżeria wypełniła się różnorodnymi roślinami. A to za sprawą artystów z Pracowni Plastycznej Lidzbarskiego Domu Kultury: Ireny Malewicz, Ewy Palarczyk, Aliny Drozd, Ady Jędrych, Wioletty Jaskólskiej, Stanisława Gunia, Marka Witanowskiego, Zenona Drozda i Henryka Sienkiewicza.

Czytaj dalej


Z SZYMONEM "W PUSTYNI I W PUSZCZY" – 05.06.2019
Tego dnia otworzyliśmy wystawę rycin Szymona Kobylińskiego do powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Gościliśmy uczniów z klas IV-VI szkół lidzbarskich oraz gminnych. Gościem specjalnym była wnuczka Szymona – Vera Kobylińska, również artystka malarka. Towarzyszył nam też Marcin Dadura z oprawą muzyczną - bębnami.

Czytaj dalej


RYCINY SZYMONA KOBYLIŃSKIEGO DO POWIEŚCI "W PUSTYNI I W PUSZCZY"
 – 06.06.2019
Wieczorem, 6 czerwca, mieliśmy okazję podziwiać ryciny Szymona Kobylińskiego. Ale były to nie tylko ilustracje, ale i dokumentacje i rodzinne pamiątki. O swoim dziadku barwnie opowiadała Jego wnuczka Vera Kobylińska - artystka, która pokazała również kilka swoich obrazów.

Czytaj dalej


MIĘDZY BAJKI WŁOŻYĆ – OTWARCIE WYSTAWY – 10.10.2019
W czwartkowy wieczór wspólnie z Ilustratorkami otworzyliśmy wystawę Artystki - Ela Wasiuczyńska i Agnieszka Żelewska - opowiedziały o swoich artystycznych drogach, inspiracjach
i marzeniach. Zaprezentowały bohaterów stworzonych do książek i czasopisma: "Świerszczyk", przedstawiły techniki w jakich zostały wykonane ilustracje.
 

Czytaj dalej


STATNI TAKI PEJZAŻ – WERNISAŻ SALONOWY FOTOGRAFII PAWŁA OLESZCZUKA – 15.12.2019
W niedzielę, 15 grudnia otworzyliśmy wystawę Pawła Oleszczuka – OSTATNI TAKI PEJZAŻ. Było to jednocześnie spotkanie z niezwykle wrażliwym artystą, który w kadrze próbuje uchwycić urokliwe krajobrazy naszej Małej Ojczyzny.

Czytaj dalej


 Copyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com