Salon Literacki

 


W Salonie Literackim organizujemy spotkania autorskie. Promujemy książki z piękną ilustracją, wydawnictwa regionalne. Współpracujemy z wydawnictwami, Polskim Towarzystwem Wydawców Książek.

Proponujemy też zabawy literackie z motywem przewodnim w tle. Motywem może być temat, autor lub samo słowo. Deklamujemy, cytujemy i czytamy nasze ulubione fragmenty z książek poetów, pisarzy i dramaturgów.

Zachęcamy do wspólnego czytania.

 

W dniach 24 – 25.04 w Oranżerii |Kultury odbył się II Maraton Czytania  z okazji "Światowego Dnia Książki". Gościliśmy przedszkola i szkoły z naszego miasta.

Czytaj dalej

 


Dnia 3 czerwca  obchodziliśmy ogólnopolską "Noc Bibliotek". Nie zabrakło w niej różnych atrakcji przygotowanych dla wielbicieli muzyki, literatury i zmagań z ortografią.
W ramach czerwcowej nocy odbyło się 2. Lidzbarskie Dyktando, zatytułowane „W kuluarach establishmentu”. Czas oczekiwania na werdykt jury umilił koncert "Ja jestem noc czerwcowa",  natomiast amatorzy twórczości piśmienniczej spotkali się w Salonie Literackim, delektując się "Smakami literatury".

Czytaj dalej


29 czerwca w Oranżerii Kultury odbyło się spotkanie autorskie z Anną Osowską i Wiolettą Jaskólską. Spotkanie miało charakter rozmowy z twórczyniami, nawiązującej do ich doświadczeń życiowych. Obie panie połączyły książki Anny Osowskiej, które zilustrowała Wioletta Jaskólska. 

Czytaj dalej


20 lipca o godz. 19:00 w Oranżerii Kultury odbyło się spotkanie autorskie z Adamem Zalewskim
i jego przyjaciółmi ze Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Allenstein".
W trakcie prezentacji autora uwaga zebranych zosłała rozproszona i zwrócona na zewnątrz Oranżerii, skąd dobiegały dźwięki wystrzałów. Była to "atrakcja" wieczoru, inspirowana walką żołnierzy niemieckich i radzieckich.

Czytaj dalej31 sierpnia w Oranżerii Kultury odbyło się spotkanie autorskie z prof. Zbigniewem Mikołejko – filozofem i historykiem religii, który wprowadził gości w tematykę swojej najnowszej publikacji „Żywoty świętych poprawione ponownie”. Obecnie książka została uzupełniona o 9 nowych osób kanonizowanych od 2001 r. Gościliśmy profesora już kilkakrotnie, jego obecność w Lidzbarku zawsze gromadzi duże grono odbiorców.

Czytaj dalej


28.09.2017 w Oranżerii po raz pierwszy Sławomir Skowronek przedstawił szerszej publiczności swoją powieść historyczną zatytułowaną "Śnieg, ogień i krew". Książka przenosi czytelników do epoki napoleońskiej, a jej akcja dzieje się w dużej części w Heilsbergu, czyli w naszym mieście. Polecamy! 

Czytaj dalej


16 listopada zaprosiliśmy na spotkanie z Wojciechem Motylewskim wokół jego ostatniej powieści "W służbie Bonapartego". Lidzbarczanin, historyk, rekonstruktor i autor trzech powieści historycznych opowiedział nam o swojej fascynacji epoką napoleońską i powodach, dla których podjął się pisania książek. "W służbie Bonapartego" możecie wypożyczyć także w naszej bibliotece.

Czytaj dalej
Przypadająca w tym roku 80. rocznica urodzin Edwarda Stachury staje się inspiracją do przypomnienia i odczytania na nowo jego twórczości. 

Czytaj dalej


18 stycznia, w zimowej scenerii i z atrybutami najchłodniejszej pory roku, został otwarty w Oranżerii Kultury pierwszy Salon Literacki  2018. Inauguracji towarzyszyły pierniczki,  ciepłe sweterki  w "reniferki"i wymieniać by długo… . Nowego roku czas każe winszować, Więc się zdobywam na powinszowanie – rzekł biskup warmiński Ignacy Krasicki.

 Czytaj dalej


Cykl spotkań NABYTKI 2017 już za nami!

Blisko 500 nowych książek i tyluż gości na NABYTKACH 2017. Dziękujemy!

Czytaj dalej


22 lutego odbył się Salon Literacki poświęcony NABYTKOM 2017.

Prezentowaliśmy książki ważne, skłaniające do refleksji, pytań, wywołujące różne emocje.

Czytaj dalej


Za nami obchody drugiego dnia święta teatru w Oranżerii Kultury.

Gościliśmy grupę teatralną "Szafa" z Lidzbarskiego Domu Kultury, której opiekunką jest Alicja Andrzejewska.

Czytaj dalej23 i 24 kwietnia 2018 odbył się już III MARATON CZYTANIA w Oranżerii Kultury z okazji Światowego Dnia Książki.

Czytaj dalej


23 kwietnia 2018 odbył się Salon Literacki pod hasłem "100 na Niepodległą".

Czytaj dalej


24 maja w Oranżerii Kultury odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Kassem – poetą, eseistą, redaktorem czasopisma literackiego "Topos" oraz opiekunem  Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach.

Czytaj dalej22 listopada w Oranżerii Kultury odbyło się spotkanie w Salonie Literackim, poświęcone twórczości poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego. Tematyka została wybrana przez bywalców poprzedniego Salonu Literackiego, by uczcić zarówno 100 rocznicę odzyskania Niepodległości, jak też 14 rocznicę śmierci "barda Solidarności".

Czytaj dalej
Jesiennego wieczoru 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej – Oranżerii Kultury gościliśmy poetę i eseistę – Wojciecha Kassa, który jest także opiekunem merytorycznym Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu. Odbyły się dwa spotkania: w godzinach porannych poeta spotkał się z maturzystami, a wieczorem z dorosłymi w Salonie Literackim.

Czytaj dalejCopyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com