Koncerty

 

 

W odrestaurowanej sali głównej Oranżerii Kultury jako pierwsza ze sztuk zagościła muzyka.

Cykl spotkań muzycznych zainagurował recital fortepianowy Jana Lisieckiego – kanadyjskiego pianisty narodowości polskiej.

Melomanów zapraszamy na koncerty kameralne, recitale fortepianowe, występy wokalne. W porze letniej sympatyków muzyki poważnej oczekujemy w Salonie Romantycznym Festiwalu Energa Varmia Musica.

Koncertują u nas muzycy i śpiewacy filharmonii, nauczyciele i uczniowie szkół muzycznych, debiutujacy i uznani wokaliści. Jesteśmy otwarci na ciekawe propozycje muzyczne.

 

 

W sobotnie popołudnie - 1 kwietnia w Oranżerii Kultury odbyły się Koncerty Wiosenne "Prima Dies Aprilis". Dwójka artystów na co dzień związana z Filharmonią Warmińsko-Mazurską w Olsztynie przygotowała repertuar dla małych i dużych melomanów.

Czytaj dalej

 

12 maja gościem Oranżerii Kultury był Evgen Malinovskiy – rosyjski aktor, pieśniarz, gitarzysta i dyrygent, prezes fundacji „Open Art”, twórca Festiwalu im. Włodzimierza Wysockiego. W jego bez mała dwugodzinnym recitalu usłyszeliśmy pieśni do słów Okudżawy, Wysockiego, Rosenbauma.

 Czytaj dalej

Green Pianist to projekt Barbary Drążkowskiej, w którym spotykają się pasje artystki - muzyka i rower. I nie jest to pierwsza taka muzyczna podroż tej pianistki.  W sierpniu 2016 odbyła trasę rowerowo-koncertową ze Świnoujścia do Kopenhagi, przemierzając ponad 600 km. Tym razem podróżuje trasą Green Velo i zamierza pokonać ponad 1200 km, a pierwszy koncert rozpoczynający muzyczną część projektu zagrała w lidzbarskiej Oranżerii Kultury.

Czytaj dalej


17 sierpnia w Oranżerii Kultury odbył się recital Klaudyny Żołnierek, która oczarowała słuchaczy delikatnym brzmieniem instrumentów historycznych – lutni, teorby i gitary.

Klaudyna po ukończeniu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy swoje umiejętności doskonaliła uczestnicząc w licznych warsztatach gitarowych, prowadzonych przez wybitnych pedagogów z całego świata, wielokrotnie brała również udział w międzynarodowych kursach muzyki dawnej. Obecnie koncertuje jako solistka i kameralistka, wykonując przede wszystkim muzykę dawną na lutni barokowej i teorbie.

Czytaj dalej


Muzyczny szlak olsztyńskiego zespołu kameralnego "Pro Musica Antiqua" trwa nieprzerwanie od 25 lat. W tym roku zespół obchodzi jubileusz, a my z przyjemnością  16 września gościliśmy muzyków już po raz trzeci w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim.

Czytaj dalej


18 listopada w Oranżerii Kultury zabrzmiały strofy autorstwa niezapomnianej poetki polskiej piosenki, Agnieszki Osieckiej. Wysłuchaliśmy recitalu „Ach Panie, Panowie”, w którym obok znanych przebojów przypomniano również te mniej popularne.

Czytaj dalej


2 grudnia w Oranżerii królowały wiolonczele. A to za sprawą zespołu Cellofuny, który przywiózł ze sobą aż 22 te instrumenty i zagrał na nich koncert! Lidzbarska publiczność po raz pierwszy mogła być świadkiem tak niezwykłego muzycznego wydarzenia.

Czytaj dalej


14 grudnia w Oranżerii Kultury odbył się koncert "Gwiazdki na Gwiazdkę", będący kontynuacją spotkań w zakresie współpracy Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia w Olsztynie.

Czytaj dalej

28 grudnia w Oranżerii Kultury odbył się Koncert zimowy – recital fortepianowy Barbary Drazkov Drążkowskiej z gościnnym udziałem wiolonczelistki Izabeli Buchowskiej.

Czytaj dalej


6 stycznia w Oranżerii Kultury odbył się Koncert Noworoczny, który był możliwy dzięki wsparciu naszego mecenasa wydarzeń muzycznych, jakim jest lidzbarska firma „Szkło” Sp. z.o.o.

Czytaj dalej

18 lutego w Oranżerii Kultury rozbrzmiewały dźwięki z „Krainy Ognia i Lodu”. Lidzbarska publiczność była uczestnikiem niezwykłego koncertu – Agnieszka Panasiuk- pianistka i jej goście zaprezentowali, po raz pierwszy lidzbarskiej publiczności oraz licznym słuchaczom spoza Lidzbarka, muzykę islandzką.

Czytaj dalej

1 marca  - Koncertem Chopinowskim - rozpoczęliśmy cykl wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych związanych z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czytaj dalej

W sobotę 10.03.2018 roku w Oranżerii Kultury odbył się recital piosenki autorskiej zatytułowany CAŁY KOSMOS w wykonaniu Pawła Oleszczuka vel Apolinary POlek. Muzyk koncertuje na różnych scenach od 1999 roku - gra na gitarze akustycznej, harmonijkach ustnych i czasem na banjo.

Czytaj dalej

14 maja przed licznie zgromadzoną publicznością w Oranżerii Kultury w koncercie  "Na polską nutę" wystąpili wyborni artyści związani z olsztyńskim i warszawskim środowiskiem muzycznym.

Czytaj dalej


Ach co to był za koncert! Koncert zatytułowany CANZONE DI PRIMAVERA odbył się 04.06.2018 i dostał owacje na stojąco od zauroczonej występem publiczności. Różnorodny repertuar muzyczny sprawił, że był to niezwykły wieczór czerwcowy.

 

Czytaj dalej


WIECZORY CZWARTKOWE  w Oranżerii Kultury zostały otwarte!

28 czerwca uczestnicy wieczoru obejrzeli monumentalny obraz Fryderyka Chopina autorstwa Mariusza Kaldowskiego oraz usłyszeli utwory kompozytora w wykonaniu młodych wirtuozów fortepianu.

Czytaj dalej19 lipca w Oranżerii Kultury podczas koncertu "Letnia Ballada" zagrały Barbara Drążkowska na fortepianie oraz Izabela Buchowska na wiolonczeli.

Czytaj dalej

9 września - w niedzielne popołudnie w Oranżerii Kultury odbył się koncert pt. „10 piosenek na 10. Urodziny Stowarzyszenia Kobiet "Miej Marzenia", którego wykonawcą był Chór Męski Rolika. Artyści śpiewali przy wypełnionej po brzegi sali, jako że okazja była znamienita.

 


Czytaj dalej

3 października w Oranżerii Kultury dźwiękami kompozycji Bacha zaczął się pierwszy jesienny koncert kameralny. Zagrali muzycy związani z olsztyńskim i gdańskim środowiskiem muzycznym. Gościliśmy Agnieszkę i Pawła Panasiuk – pianistkę i wiolonczelistę oraz występującego u nas po raz pierwszy skrzypka Pawła Kuklińskiego.Agnieszka i Paweł Panasiuk grali już kilkakrotnie w Oranżerii Kultury - wystąpili m.in. w koncertach „Muzyka islandzka” oraz z zespołem  „Pro Musica Antiqua”.

Czytaj dalej

14 października w Oranżerii Kultury podczas koncertu „Jesienny kaprys” zagrało muzyczne rodzeństwo z Łodzi: Marcelina i Michał Sztekmiler.

Michał zagrał na fortepianie, Marcelina na skrzypcach. Nasza publiczność była pod ogromnym wrażeniem talentu młodych muzyków.

Czytaj dalej

20 listopada w Oranżerii Kultury z koncertem „Niepełnosprawni dla Niepodległej”dwukrotnie wystąpił Zespół „VITA VENA”. O godz. 13 zagrał dla zaprzyjaźnionych Środowiskowych Domów Samopomocy,  a wieczorem dla mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego i gości.

Czytaj dalej9 listopada w Oranżerii Kultury odbył się niecodzienny koncert „Jest takie miejsce…”. Śpiewając polskie pieśni uczciliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystąpił "Chór Męski Rolika" i "Kobiet Chór w Tonacji Dur" ze Stowarzyszenia Kobiet „Miej Marzenia”.

Czytaj dalej
5 listopada gościliśmy w Oranżerii Kultury w Klubie "Nasza Mała Ojczyzna" niezwykłą postać – pedagoga, miłośnika i popularyzatora historii  - Zbigniewa Grochowskiego.

Bohater poniedziałkowego spotkania - torunianin, z wykształcenia historyk, z wielkim pedagogicznym zacięciem w nowatorski sposób ukazuje historię miast.

Czytaj dalej
14 grudnia gościliśmy uczniów i nauczycieli z Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Olsztynie. Koncert zatytułowano zgodnie z rocznym kalendarzem "Muzyka na grudniowy wieczór".

Czytaj dalej

Kilkuletnią tradycją pierwszego styczniowego weekendu w Oranżerii Kultury stały się Koncerty Noworoczne. Ten czas witamy muzyką, dziękując wszystkim, którzy towarzyszyli nam w wydarzeniach roku ubiegłego, współpracowali z nami i wspierali nasze działania. Muzyczne powitanie Nowego 2019 Roku odbyło się dzięki wsparciu naszego mecenasa, jakim jest lidzbarska firma „Szkło” Sp. z.o.o.

Czytaj dalej
DZIEWCZĘ PIĘKNE, CHŁOPCZE MŁODE – 14.03.2019

W czwartkowy wieczórmieliśmy okazję wysłuchać koncertu „Dziewczę piękne, chłopcze młode”, podczas którego zaprezentowali się studenci Instytutu Muzyki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego w Olsztynie. Opiekunem artystycznym młodych wykonawców była Agnieszka Panasiuk – znana naszej publiczności jako wykonawca koncertów m.in. „Muzyka islandzka”, „Zacznij od Bacha” czy z zespołem „Pro Musica Antiqua”.


Czytaj dalej


PRESTO PRESTO-KONCERT DYPLOMANTÓW PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ II STOPNIA W OLSZTYNIE-04.05.2019

W sobotni wieczór zabytkowe wnętrza Oranżerii Kultury wypełniły się dźwiękami fletu, gitary i fortepianu. Przed zgromadzoną publicznością wystąpili: Julita Burzyńska  i Jacek Biernat z klasy fletu oraz Dorian Baca z klasy gitary.

Czytaj dalejMUZYCZNA WIOSNA W ORANŻERII - 10-11.05.2019
Po raz pierwszy w Oranżerii Kultury odbyło się wydarzenie kulturalne połączone z edukacją artystyczną. Przepiękne wieczorne koncerty zostały poprzedzone warsztatami muzycznymi. Po raz pierwszy zaproszono MISTRZA – światowej sławy skrzypka MARIUSZA PATYRĘ na spotkanie z uzdolnionymi artystami młodego pokolenia.

Czytaj dalejj


JEDNO SERCE–DWIE OJCZYZNY-KONCERT EVGENA  MALINOVSKIEGO – 24.05.2019
24 maja gościliśmy rosyjskiego  pieśniarza, gitarzystę i dyrygenta, prezesa fundacji „Open Art”, twórcy Festiwalu im. W. Wysockiego, aktora. Brał udział w wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych np. „Ekstradycja”, „Quo vadis”, „Fala zbrodni”. Podczas koncertu w jego wykonaniu zabrzmiały pieśni m. in. Wysockiego, Okudżawy.

Czytaj dalej


W OBŁOKACH ROMANTYZMU – RECITAL FORTEPIANOWY – 09.06.2019
Za nami recital fortepianowy w wykonaniu Michała Sztekmilera – dyplomanta Akademii Muzycznej w Łodzi, laureata wielu konkursów i wyróżnień-ostatnio-I miejsce oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu romantycznego na V International Competition – Festival for Young Pianists and Piano Teachers w Zarasai na Litwie.

Czytaj dalej
CIAO, VACANZA! WITAJCIE WAKACJE – 13.06.2019
Powitaliśmy wakacje - CIAO VACANZA - to koncert uczniów klas śpiewu i perkusji, dr Ewy Alchimowicz - Wójcik i dr Jacka Wójcika. Z radością wysłuchaliśmy utworów wokalnych w większości Stanisława Moniuszki oraz instrumentalnych - głównie na marimbę.

Czytaj dalej
M JAK MONIUSZKO – KONCERT W SALONIE ROMANTYCZNYM FESTIWALU WARMIA MUSICA – 01.08.2019
 W ramach Festiwalu "Warmia Musica"odbył się koncert w Salonie Romantycznym, podczas którego usłyszano pieśni do muzyki polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki.
 

Czytaj dalejNOC BIBLIOTEK – KONCERT "LIDZBARSKI NOKTURN"
Blisko setki osób zgromadził recital fortepianowy Edwarda Wolanina. Uznany artysta, profesor i wieloletni pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, zagrał Nokturny skomponowane przez naszego Wielkiego Rodaka z Żelazowej Woli. Liryczny i nostalgiczny pełny ciepła kameralny koncert wzruszył wiele serc.
 

Czytaj dalejHEJ, HEJ UŁANI – KONCERT 2 LIDZBARSKICH CHÓRÓW – 16.11.2019
Przybyli ułani pod okienko, pukają, wołają: – Puść, panienko!
Na wczorajszy koncert „Hej, Hej Ułani” przybyła rekordowa liczba widzów. Czy tylko dlatego, że kochają polskie piosenki?
Czytaj dalej


KONCERT MIKOŁAJKOWY – HERBERT PIANO TRIO – 06.12.2019
Koncert Mikołajkowy w Oranżerii Kultury zagrali artyści zespołu muzycznego „Herbert Piano Trio”. Usłyszeliśmy kompozycje Beethovena, Panufnika i Ravela w wykonaniu: Bartłomiej Wezner – fortepian, Joanna Kreft – skrzypce, Magdalena Bojanowicz-Koziak – wiolonczela.
 

Czytaj dalejKONCERT MŁODYCH TALENTÓW – 28.11.2019
Wspomniany koncert zachwycił publiczność Oranżerii Kultury! Wystąpili adepci sztuki muzycznej kształcący się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Lidzbarku Warmińskim. Uczniowie zaprezentowali różnorodny repertuar uznanych kompozytorów polskich i obcych. Akompaniował im dzielnie nauczyciel pianista pan Lech Kozakiewicz.


 

Czytaj dalej„TEN ZEGAR STARY” -  KONCERT PIEŚNI STANISŁAWA MONIUSZKI – 13.12.2019
13 grudnia w Oranżerii Kultury zabrzmiały dźwięki moniuszkowskich pieśni i arii
w wykonaniu obdarzonego niezwykle rzadkim głosem basso profondo Zbigniewa Stępniaka
i towarzyszącej mu pianistki Natalii Klykovej.


 

Czytaj dalej


KONCERT PRAWYKONAŃ ŚWIATOWYCH – 17.12.2019
W grudniowy, przedświąteczny wieczór w Oranżerii Kultury spotkali się melomani na niecodziennym koncercie Prawykonań Światowych. Byli oni pierwszymi słuchaczami utworów kompozytorów współczesnych w wykonaniu doskonałych muzyków – duetu SUPER ART DUO UWM. 

Czytaj dalej
„HEJ KOLĘDA, KOLĘDA” – KONCERT POLSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK - 28.12.2019
W sobotnie popołudnie – 28. grudnia w Oranżerii Kultury rozbrzmiewały polskie kolędy i pastorałki.
Śpiewanie kolęd jest jedną ze starszych bożonarodzeniowych tradycji. Melodie, które większość zna od dziecka, sprawiają, że grudniowy okres nabiera świątecznego klimatu.
 

Czytaj dale
KONCERTY NOWOROCZNE – 04.01.2020
Nowy Rok 2020 w Oranżerii Kultury tradycyjnie powitaliśmy Koncertami Noworocznymi. Wystąpili: śpiewaczka Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran oraz multiinstrumentalista Mirosław Feldgebel – fortepian, harfa. Usłyszeliśmy arie operetkowe Johanna Straussa i Franza Lehara, nastrojowe pieśni Johna Dowlanda oraz słynne pieśni polskich kompozytorów.


 

Czytaj dalej

 


SHARE LOCATION – KONCERT MICHAŁA CIESIELSKIEGO – 19.01.2020
w niedzielę – 19 stycznia mieliśmy okazję usłyszeć w Oranżerii pianistę jazzowego Michała Ciesielskiego. Muzyk gościł już w Lidzbarku na Wieczorach Jazzowych razem z trio Confusion Project. W Oranżerii promował swój najnowszy album SHARE LOCATION.


 

Czytaj dalej

 „ZIMOWE FANTAZJE MUZYCZNE OSKARA I FILIPA SOLO I W DUECIE” - 24.01.2020
24 stycznia w Oranżerii Kultury odbył się recital fortepianowy dwóch młodych pianistów
 - Oskara Piędziaka i Filipa Lewandowskiego – będących na co dzień uczniami klasy fortepianu prof. Bożeny Krygier w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu.


 

Czytaj dalej


IN THE MOOD… FOR JAZZ – KONCERT – 13.08.2020
W Oranżerii Kultury gościliśmy 4 młodych muzyków  - wykonawców koncertu „In the Mood …  for Jazz”. Usłyszeliśmy: wokalistkę - Angelikę Krawczyk, klarnecistę - Gabriela Janzena oraz 2  pianistów: Filipa Lewandowskiego i Oskara Piędziaka. Angelika związana jest z pracownią wokalną Młodzieżowego Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim, natomiast panowie są uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu.
Czytaj dalejLETNIE BALLADY Z EVGENEM MALINOWSKIM – 03.07.2021
W sobotni wieczór wysłuchaliśmy koncertu syberyjskiego barda, który, jak zawsze przyciągnął liczną publiczność. Tym razem zaproponował „lżejszy repertuar” – by nacieszyć się spotkaniem, po długim okresie rozłąki z publicznością.Czytaj dalej


SALON KLASYCZNO-ROMANTYCZNY – VARMIA MUSICA 2021 – 05.08.2021
W ramach koncertów tegorocznej edycji Festiwalu VARMIA MUSICA 2021 w Oranżerii Kultury wybrzmiał Salon klasyczno-romantyczny, podczas którego wystąpili wykładowcy i uczestnicy warsztatów VARMIA MUSICA ACADEMIA  2021.
Czytaj dalej


PIANOMATYK – KONCERT KAMERALNY – 13.11.2021
Za nami koncert kameralny pianisty, kompozytora oraz improwizatora ilustracyjnej muzyki fortepianowej z pogranicza jazzu i muzyki filmowej. Kompozycje Pianomatyka malują piękne, muzyczne pejzaże, które swoją plastycznością mogą przywodzić na myśl muzykę filmową.

Czytaj dalej


BIEGNIJMY W WIOSNĘ  - RECITAL PIOSENKI AUTORSKIEJ I POEZJI ŚPIEWANEJ
- 05.03.2022
Podczas recitalu wystąpił Apolinary Polek (Paweł Oleszczuk), w repertuarze którego znalazły
się utwory Leonarda Cohena, Boba Dylana, a także autorskie utwory Gościa.
Czytaj dalej


PIANO W BIBLIOTECE - KONCERT TOMASZA SZWELNIKA I AURELII KURCZYŃSKIEJ – 13.08.2022 – GODZ. 16:00
Podczas koncertuTomasz Szwelnik i Aurelia Kurczyńska dźwiękami swojej muzyki przenieśli Słuchaczy w obszary na co dzień niedostępne. Była to prawdziwa uczta muzyczna – dla uszu, ale także metafizyczna – dla duszy.

Czytaj dalej


PIANO W BIBLIOTECE - KONCERT TOMASZA SZWELNIKA I AURELII KURCZYŃSKIEJ – 13.08.2022 – GODZ. 16:00
Podczas koncertuTomasz Szwelnik i Aurelia Kurczyńska dźwiękami swojej muzyki przenieśli Słuchaczy w obszary na co dzień niedostępne. Była to prawdziwa uczta muzyczna – dla uszu, ale także metafizyczna – dla duszy.

Czytaj dalej


KONCERT NA KONIEC WAKACJI – 27.08.2022
W ostatnią sobotę wakacji wysłuchaliśmy koncertu na zakończenie kanikuły.
Muzyka klasyczna i filmowa są dobre na wszystko – nawet na KONIEC WAKACJI, a przekonała
o tym ILONA KUPCZYK na koncercie, na którym wykonała utwory z tego właśnie repertuaru.


Czytaj dalejCopyright © 2014 Oranżeria Kultury / Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim| Design by templatemo.com